1920 DRÓG DO WOLNOŚCI - koncert 25 X 2020, g. 19 (rezerwacja miejsc siedzących)

wróć

Rezerwacja miejsc siedzących - KLIKNIJ

W niedzielę 25 października o g. 19 w kościele św. Franciszka na Tarchominie przy ul. Strumykowej odbędzie się wyjątkowy koncert z udziałem solistów scen operowych, czterech chórów oraz filharmoników warszawskich pod dyrekcją Barbary Hijewskiej. Artyści zaprezentują oratorium „1920 dróg do wolności”, napisane z inicjatywy Fundacji AVE przez Aldonę Kraus i Jerzego Cembrzyńskiego z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej.

– Zapraszamy na półtorej godziny wyjątkowej muzyki – mówi Bartłomiej Włodkowski, prezes Fundacji AVE. – Tym bardziej, że duet autorów Białołęczanie dobrze znają z przyjętego owacjami na stojąco „Oratorium Jakubowego”, stworzonego na 500-lecie tarchomińskiego kościoła św. Jakuba. Chociaż zapowiada się długi koncert, to jestem przekonany, że nikt nie będzie się nudził. Melodie autentycznie porywają, podobnie jak przepiękne aranżacje na wiele instrumentów od skrzypiec poprzez rożek angielski, obój, klarnet, trąbkę po altówkę i wiolonczelę. Poza tym zagrają najlepsi soliści Filharmonii Narodowej.

Oratorium opowiada o roku 1920 z perspektywy Białołęki – o nieodległej bitwie, kulach spadających na Wiśniewo, o siostrach felicjankach z Żywicznej, które prowadziły wojenną kuchnię dla ubogich, o  Kleksie, który był ważną cegiełką w budowaniu wolnej ojczyzny… Druga część utworu, zatytułowana „Sprawiedliwe”, to przejmująca historia bohaterskiego ratowania dzieci żydowskich przez Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi pod przewodnictwem ówczesnej prowincjalnej zgromadzenia Matki Matyld Getter. 

W koncercie wezmą udział chóry – Ave z Białołęki oraz zaprzyjaźnione zespoły z Warlubia, Chełmna i Goniądza. Partie solowe wykonają artyści: Małgorzata Rudnicka, Bogdan Śliwa i Michał Rajewski oraz solistki chóru AVE: Dominika Kochanowska, Aleksandra Borycka, Ewa Bogucka. Śpiewakom towarzyszyć będzie septet instrumentalistów z Filharmonii Narodowej. Całością zadyryguje Barbara Hijewska, absolwentka UMFC, mieszkająca na Białołęce. A gawędę historyczną poprowadzi Bartłomiej Włodkowski.

Doroczne koncerty, związane z historią Białołęki, stają się już tradycją dzielnicy. Dotychczasowe prezentacje przygotowane przez Fundację AVE – „Oratorium Jakubowe”, „Moniuszko Tour”, „Dziś idę walczyć mamo kochana” – zyskały bardzo pozytywne recenzje i cieszyły się olbrzymią frekwencją.    

Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Programu Niepodległa, m.st. Warszawy – Dzielnicy Białołęka oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego. Wydarzenie realizowane z uzględnieniem wytycznych sanitarnych, związanych z pandemią (konieczne zasłanianie ust i nosa, limit osób - 25% miejsc siedzących, konieczność podania danych kontaktowych i złożenie oświadczenia, że nie ma się objawów COVID-19).   

Wstęp wolny.

Rezerwacja miejsc siedzących - KLIKNIJ