SUPER BUDA BIS 16 III 2019, g. 9.30-14.15, Szkoła Podstawowa Nr 257, grupa II, wiek: 7-8 lat

Zajęcia odbędą się w Szkole Podstawowej Nr 257 przy ul. Podróżniczej 11 w g. 9.30-14.15.

Program:

* Ćwiczenia "Budujemy człowieka: z czego się składamy? Od białka po materię z kosmosu" (prowadzi Anna Dąbrowska, UW) Studenci krok po kroku dowiedzą się, z czego tak naprawdę się składamy. Zaczniemy od pierwiastków (ile mamy w sobie żelaza, które pierwiastki pochodzą z kosmosu). Potem porozmawiamy o wodzie, bo to z niej w większości jesteśmy. I na końcu o ciele. Jak wygląda droga białka z serka do mięśnia? Jeśli człowiek się odchudza to którędy wydostaje się ten tłuszcz? W co się zmienia w cukier a w co witamina?

* Ćwiczenia "Czy aby na pewno czerwony pisak jest czerwony a czarny jest czarny? A co z zielonym?" (prowadzi Katarzyna Abramczyk, Politechnika Warszawska) Podczas zajęć odpowiemy na pytanie, co naprawdę kryje się w szkolnych markerach, a posłuży nam do tego tajemniczo brzmiąca chromatografia bibułowa. I może się okazać, że z jednego koloru otrzymamy tęczę! A co z roślinami – czy rzeczywiście są zielone? Może ta zieleń składa się z czegoś więcej? Spróbujemy też się tego dowiedzieć za sprawą techniki, która służy chemikom i biologom na wszelkich uniwersytetach świata, w ochronie środowiska, a nawet w laboratoriach kryminalistycznych.

* Ćwiczenia "Zwierzęta egzotyczne wśród nas" (prowadzi Sekcja Zoologiczna Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW) Czy wszystkie zwierzęta mogą być naszymi domowymi pupilami? Podczas spotkania przedstawimy dzieciom różne zwierzęta (m.in. węża zbożowego, agamę brodatą, gekona lamparciego), którymi zajmujemy się na uczelni, opowiemy zarówno o ich utrzymaniu, ale również przybliżymy ich historie, jak do nas trafiły i czemu. Pokażemy, z jakich źródeł pozyskiwane są zwierzęta do tego ostatnio coraz bardziej popularnego hobby. Starszym dzieciom opowiemy co nieco o prawach chroniących egzotyczne zwierzęta. Młodsze natomiast będą mogły dowiedzieć się o hodowli zwierząt egzotycznych w domowych warunkach i odpowiemy na wszelkie ich pytania, nawet dotyczące trzymania aligatora w pokoju, czy też słonia w karafce. Podczas zajęć dzieci spotkają się z żywymi okazami :)

* Ćwiczenia "SAME FUSY - zajęcia herbaciane" (prowadzi Ata Ostrowska) Poznamy proces powstawania herbaty od listka rosnącego na plantacji aż do formy jaką znamy z codziennego użycia. Ponadto posmakujemy 5 podstawowych rodzajów herbaty, przyjrzymy się procesowi parzenia i porównamy smaki herbat chińskich.

Należy zabrać:
> OBUWIE NA ZMIANĘ
> INDEKSY
> PICIE/JEDZENIE wg uznania

W razie pytań: avetki@wp.pl, 608 178 447

Wspierają nas